Witamy na naszej stronie

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu

2022-01-21 - Modernizacja hali udojowej 2x22

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy modernizację hali udojowej 2x22. Był to kolejny etap modernizacji gospodarstwa, po wcześniejszym zaktualizowaniu systemu zarządzania stadem AfiFarm do wersji 5.3.

Modernizacja polegała na wymianie mlekomierzy AfiLite na nowe, MPC. Oprócz samych paneli, wymieniliśmy przewody komunikacyjne oraz zmienilliśmy konfigurację w komputerze, która odpowiada teraz nowemu standardowi dojarni.

Dzięki wymianie paneli hala udojowa zyskała nowe funkcje. Możliwa będzie zmiana parametrów doju dla krów oznaczonych jako np. wolnodojące. Po za tym istnieje możliwość zablokowania doju dla krów z zapaleniem wymienia, świeżo wycielonych lub zasuszonych. Ponadto nowa linia komunikacyjna umożliwia obserwację dojarni w czasie rzeczywistym - jeżeli przepływ mleka będzie zbyt niski, lub przewodność mleka będzie zbyt wysoka, zobaczymy to w programie jeszcze w czasie dojenia krowy, kiedy jest ona na hali udojowej, dzięki czemu możemy zareagować dużo szybciej.

Oprócz modernizacji głównej hali udojowej 2x22 dojącej 1000 krów, wymieniliśmy mlekomierze na hali 1x4 na porodówce i dodaliśmy ją do już istniejącego systemu, dzięki czemu system AfiFarm będzie mógł automatycznie zbierać dane o krowie od pierwszego udoju po porodzie.

Obok małej hali udojowej zamontowaliśmy antenę do wykrywania rui AfiAct II. Oprócz wykrywania rui, antena mierzy również aktywność krowom zasuszonym oraz jałówkom, dzięki czemu z bardzo wysoką skutecznością informuje o zbliżającym się porodzie. Oprócz wykrywania porodów, antena śledzi stan krowy, dzięki czemu informuje o ewentualnych problemach poporodowych.

tworzenie stron webon.pl