Witamy na naszej stronie

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu

2021-11-19 - Zakończenie montażu łańcuchowych zgarniaczy obornika JOZ

Dzisiaj po południu zakończyliśmy montaż łańcuchowych zgarniaczy obornika JOZ typu Delta. Zgarniacze pracują na zasiedlonej oborze, w której mieszka około 350 krów mlecznych.

Zgarniacze obornika odpowiadają za utrzymywanie czystości na korytarzach przepędowych w oborze. Oprócz usuwania obornika pozytywnie wpływają również na dobrostan zwierząt. Brak gnojowicy na korytarzach spacerowych obniża ryzyko powstawania i przenoszenia trudnych i drogich w leczeniu chorób racic oraz pozwala krowom utrzymać czystość. Ponadto zgarniacze usuwają obornik cyklicznie przy zwierzętach, bez konieczności przeganiania ich na czas usuwania obornika maszyną.

Zgarniacze obornika typu delta przeznaczone są do obór, w których krowy leżą na słomie. W tym obiekcie, zgarniacze obornika wypychają gnój na płytę obornikową zlokalizowaną za oborą, następnie cofają się kilka metrów aby oddać pełną powierzechnię płyty gnojowej. Tam raz dziennie obornik jest podgarniany przez maszyny, co skraca czas pracy przy usuwaniu obornika z ponad godziny do kilku minut, bez konieczności jeżdżenia po oborze. Elementy narożne schowane są w betonie, z którego nic nie wystaje, więc bez problemu można usunąć całość wypchanego obornika.

tworzenie stron webon.pl